۱۰ دلیل عجیب چاقی که باورش برایتان سخت است!

دلایل اضافه وزن و چاقی

می‌دانید از بدترین حس‌های دنیا که روانتان را آزار می‌دهند کدامند؟ من می‌دانم! اینکه روی ترازو بایستید و ببینید که وزنتان از آخرین بار، چند کیلویی بیشتر شده. یا اینکه روزی خوش و خرم، به سراغ عزیزترین لباس‌هایتان بروید و ببینید که دیگر اندازه‌ی تن‌ شما نیستند. آن موقع است که چشمه‌ی جوشان ذوق و شورتان می‌خشکد. درکتان می‌کنم، من هم درد کشیده‌ام!

اما بگذارید توضیح دهم. عوامل چاقی و اضافه وزن، متعددند. آنقدر که حسابشان از شماره خارج است. بعضی‌هایشان به رژیم غذایی و آنچه که می‌خورید مربوط است. بعضی دیگر هم به سبک زندگی و میزان فعالیتی که دارید. برخی هم به مشکلات پزشکی و اختلالات داخلی مربوط می‌شود.

اما دسته‌ی چهارمی نیز وجود دارد؛ این دسته در سه تای قبلی نمی‌گنجد و از همه عجیب‌تر است. طوری که حتی اگر چهل سال هم به آن فکر کنید، یک درصد هم احتمال نمی‌دهید که موجب چاقی و اضافه وزنتان بشود. امروز سرزمین سلامتی قصد دارد تا از راز ۱۰ تا از عجیب‌ترین دلایل چاقی، پرده بردارد.

 کاناپه‌ی اشتباهی را انتخاب کرده‌اید

وجود یک کاناپه‌ی گرم نرم، درست در مقابل تلویزیون، یکی از دلایلی است که منجر به چاقی و اضافه وزن شما خواهد شد. اما این دلیل طبیعتا به ذهن هر کس می‌رسد و آنقدرها هم عجیب نیست.
رازی که در پس پرده‌ی این دلیل عجیب وجود دارد و منجر به چاقی شما می‌شود، چیز دیگری است.

تحقیقاتی که اخیرا توسط دانشگاه نیوهمپشایر به انجام رسیده، ثابت کرده است که

فوم به کار رفته در ساخت مبل، حاوی مواد شیمیایی ضد اشتعال است. گذراندن مدت زمان زیادی در معرض این ماده‌ی شیمیایی، منجر به تغییرات متابولیسمی، کاهش سوخت و ساز بدن، و بالا رفتن ریسک ابتلا به دیابت خواهد شد.

این ماده‌ی شیمیایی ضداشتعال، با تاثیر سوء بر عملکرد هورمون تیروئید، استروژن و انسولین که از مهم‌ترین عوامل کنترل کننده‌ی چاقی و لاغری هستند، به مرور زمان باعث اضافه وزن شما خواهد شد. به علاوه سلامت عمومی بدن را نیز به مخاطره خواهد انداخت.

 مدام از کِرِم و لوسیون استفاده می‌کنید

از دیگر دلایل عجیب چاقی، استفاده‌ی مداوم از کرم‌های مرطوب کننده و لوسیون‎ها است. ماده‌ی شیمیایی موجود در لوسیون‌ها که باعث آسان شدن پخش آن بر روی پوست و جذب سریع می‌شود، به مرور زمان موجب چاقی و اضافه وزن خواهند شد.

تحقیقاتی که اخیرا در این زمینه به انجام رسیده‌است، ادعا می‌کند که این مواد شیمیایی موجود، در عملکرد طبیعی غدد، اختلال ایجاد کرده و موجب بروز نقص در ترشح هورمون‌ها می‌شوند. این نقص، سرانجام به تغییرات متابولیسمی در بدن منجر شده، سوخت و ساز بدن را کاهش می‌دهد و در نهایت منجر به چاقی و اضافه وزن خواهد شد.

در سال‌های اخیر، فعالین دوستدار محیط زیست، همواره به دنبال راهی بوده‌اند که این مواد شیمیایی را با مواد طبیعی و بی‌خطر جایگزین کنند. اما در حال حاظر پیشنهاد ما این است که کمتر از کرم‌ها و لوسیون‌ها استفاده کنید.

 رابطه‌ی خوبی با همسرتان ندارید!

شاید به جرات بتوان گفت که این دلیل، یکی از عجیب‌ترین دلایل چاقی است. در آخرین بررسی‌های به عمل آمده، ثابت شده زوج‌هایی که رابطه‌ی خوبی با هم ندارند و دائما به بحث و جدل می‌پردازند، بیشتر از باقی افراد در معرض چاقی و اضافه وزن قرار دارند.

این تحقیقات نشان داده‌اند که این زوج‌ها نسبت به زوج‌هایی که کمتر به بحث و جدل می‌پردازند، معمولا رژیم غذایی سالمی هم ندارند. بنا بر نتایج به دست آمده از بررسی ۴۳ زوج، سطح گرلین که در اصل همان هورمون گرسنگی است، در بدن این افراد بالاتر بوده.

به زبان دیگر، زوج‌هایی که رابطه‌ی چندان خوبی با هم ندارند، ناخودآگاه رژیم غذایی مناسبی را هم در پیش نمی‌گیرند، از طرفی چون سطح گرلین در بدن آن‌ها بالاتر است، بیشتر به خوردن ترغیب می‌شوند که همین عامل به مرور زمان، به چاقی منجر خواهد شد.

 ژن‌هایتان را مقصر اصلی چاقی می‌دانید

بعضی از افراد اینگونه تصور می‌کنند که شاید عامل اصلی چاقی، در ژن‌ها و دی‌ان‌ای آنها نهفته باشد. ممکن است این ادعا صحت داشته باشد، و ممکن است از ریشه غلط باشد. هنوز دانشمندان ارتباطی بین این دو پیدا نکرده‌اند. اما

چیزی که دانشمندان آن را ثابت کرده این است که صرفا باور به موضوع «تاثیر ژن در چاقی»، باعث بروز چاقی و و اضافه وزن در شما خواهد شد.

در تحقیقی که بر روی ۹۰۰۰ زن و مرد انجام شد، نشان داد کسانی که به این موضوع باور داشتند، بیشتر از سایر افراد مستعد چاقی بودند. به علاوه، این افراد کم‌تحرک‌تر بودند و رژیم غذایی ناسالمی هم داشتند.

اکنون به خوبی به اهمیت نقش باور و ذهن، نه تنها در این مقوله، بلکه در هر زمینه‌ی دیگری پی می‌برید. شاید بتوان اینطور گفت که وقتی به خودتان می‌گویید مقصر اصلی اضافه وزن شما ژن‌های شماست، فقط خودتان را گول می‌زنید تا از سختی یک رژیم غذایی و ورزش، شانه‌ خالی کنید. پس شاید بهتر باشد این بار، با دقت بیشتری به این موضوع فکر کنید.

 در کودکی به اندازه‌ی کافی شیر مادر نخورده‌اید

مقاله‌ای که اخیرا در «مجله‌ی تغذیه‌ی اروپا» به چاپ رسیده،

ثابت می‌کند کودکانی که به اندازه‌ی کافی شیر مادر خود را نخورده‌اند یا بعد از آن دوره مدام شیر کم‌چرب مصرف کرده‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به چاقی هستند.

این مقاله آشکارا توضیح می‌دهد در شیر پرچرب، اسیدهای چربی وجود دارند که باعث می‌شوند زودتر احساس سیری کنید. به بیان دیگر، وقتی از شیر مادر و یا شیر پرچرب استفاده می‌کنید، علاوه بر دریافت کالری کمتر، سریع‌تر سیر می‌شوید.

خوردن شیر کم چرب

این اسید‌های چرب، از شیرهای کم‌چرب و یا شیرهای بدون چربی، به طور کامل حذف شده‌اند. با نوشیدن شیر کم‌چرب، شما مقدار زیادی کالری وارد بدن خود می‌کنید و سیر هم نمی‌شوید. همین علت باعث می‌شود تا به مرور زمان دچار چاقی و اضافه وزن شوید.

 بدنتان از کمبود برخی مواد مغذی رنج می‎برد

یکی از دلایل عجیب چاقی، کمبود برخی مواد مغذی در بدن است. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که کمبود منیزیم، آهن و ویتامین دی، علاوه بر اینکه سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و منجر به خستگی و کاهش انرژی می‌شود، به مرور زمان، چاقی و اضافه وزن را نیز به همراه خواهد داشت.

برای جبران این کمبود، راه‎حل‌های آسانی وجود دارد، مثلا برای جبران کمبود آهن، تنها کافی است مصرف گوشت قرمز و اسفناج و آجیل را بیشتر کنید. برای جبران کمبود ویتامین دی هم کافیست تا مدت زمان بیشتری را زیر نور آفتاب بگذرانید.

اما جبران کمبود ویتامین دی همیشه هم اینقدر راحت نیست. شما هیچوقت از مقدار لازمی که باید برای جبران کمبود این ویتامین دریافت کنید، خبر ندارید. اگر هم خودسرانه شروع به مصرف قرص این ویتامین کنید، احتمال ابتلا به سنگ کلیه در شما بالا می‌رود. پس بهترین گزینه مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مربوطه است.

 شامتان را بیش از حد دیر می‌خورید

بسیاری از محققان به دنبال این هستند تا بهترین ساعت را برای صرف هر وعده‌ی غذایی پیدا کنند. آنها قصد دارند ثابت کنند که صرف غذا در کدام ساعت از شبانه روز موجب چاقی و در کدام ساعت موجب کاهش وزن خواهد شد. اما همگی بر سر یک موضوع اتفاق نظر دارند؛ اینکه دیرهنگام شام نخورید!

صرف دیرهنگام شام

شاید یکی از دلایل عجیب چاقی که زیاد به آن توجه نکرده باشید، صرف دیر هنگام شام باشد. صرف دیر هنگام شام، آن هم درست جلوی تلویزیون، باعث می‌شود تا حسابی مشغول شوید و از مقدار کالری دریافتی غافل شوید. در این مواقع کالری اضافی وارد بدن خود می‌کنید و سرانجام این کالری به چربی بدل خواهد شد.

به علاوه، سوخت و ساز بدن شما در شب، نسبت به روز کمتر است. شاید حواستان به مقدار کالری دریافتی‌تان باشد، اما باز هم ممکن بعد از چند وقت به اضافه وزن دچار شوید. پس توصیه‌ی ما، کم کردن حجم غذای شام، و صرف زودتر آن است.

 از داروهای اشتباهی استفاده می‌کنید

یکی از دلایل عجیب چاقی، می‌تواند استفاده از داروهای نادرست باشد. بسیاری از داروها هستند که استفاده از آنها، با روش‌های مختلفی، به مرور زمان موجب چاقی و اضافه وزن شما خواهد شد.
اگر از داروهای ضدبارداری استفاده می‌کنید، هورمون تراپی می‌کنید، داروهای استروئیدی مصرف می‌کنید، داروهای ضد فشار خون یا ضد صرع می‌خورید یا برای مبارزه با سرطان سینه از تاموکسیفن استفاده می‌کنید، چاقی و اضافه وزن شما، اجتناب ناپذیر خواهد بود.

مصرف بعضی از این داروها، ممکن است باعث افزایش اشتهای شما شود، بعضی دیگر ممکن است متابولیسم بدنتان را کاهش دهد. اگر پیش خودتان شک کردید که شاید یک درصد علت چاقی و اضافه وزنتان مصرف یک داروی خاص است، می‌توانید به پزشک خود مراجعه کرده و از بخواهید دارویتان را جایگزین کند و آن را تغییر دهد.

به تازگی سیگار را ترک کرده‌اید

دیده شده که بعضی از افراد، در مدت زمان اندکی بعد از ترک سیگار یا محصولات حاوی تنباکو، دچار چاقی و اضافه وزن شده‌اند.

ترک سیگار

دو دلیل در این زمیه مطرح است؛ اول آنکه نیکوتین باعث کاهش اشتها می‌شود و با ترک آن، اشتهای فرد افزایش می‌یابد. دوم آنکه ترک سیگار، معمولا فرد را دچار اضطراب کرده و سطح ترشح کورتیزول را در بدن وی افزایش می‌دهد، کورتیزول نیز باعث افزایش اشتها خواهد شد.

تحقیقات نشان می‌دهد که افرد بعد از ترک سیگار، در ماه اول، تا یک کیلوگرم به وزنشان افزوده می‌شود. به زبان دیگر، بیشترین مقدار افزایش وزن در سه ماه اول رخ خواهد داد و در سه ماه دوم روندی نزولی در پیش خواهد گرفت.

البته این تغییرات وزنی، به خود فرد هم بستگی دارد. همان تحقیقات نشان داده‌اند که ۱۶درصد افراد در یکسال اول بعد از ترک سیگار، کاهش وزن داشته‌اند و تنها ۱۳ درصد با چاقی و افزایش وزن مواجه شده‌اند.

 از مشکلات کلیوی رنج می‌برید

افزایش وزن ناگهانی، یا تورم در قسمت‌های مختلف بدن، می‌تواند نشان از وجود اختلالات پنهان کلیوی داشته باشد. مثلا اختلالاتی چون نقص عملکرد کلیه و یا سندروم نفروتیک، ممکن است یکی از دلایل عجیب چاقی باشد.

مشکلات کلیوی و افزایش وزن

اگر کلیه‌ها کارشان را به درستی انجام ندهند، بدن به مرور زمان آب می‌آورد و این آب در بافت‌های ماهیچه‌ای جمع می‌شود. همین امر در نهایت منجر به اضافه وزن خواهد شد. تورم‌ ناشی از مشکلات کلیوی، معمولا در پاها و کف آن و یا قوزک‌ها بروز می‌کند. از دیگر آثار سوء اختلالات کلیوی می‌توان به کمبود ادرار، خارش، درد مفاصل، سردرد و خستگی اشاره کرد.

سخن آخر!

چاقی و اضافه وزن دلایل بسیار زیادری دارند که شمردن آنها روزها طول خواهد کشید. بعضی از دلایل چاقی به رژیم غذایی و سبک زندگی افراد مربوط می‌شوند، بعضی دیگر به عوامل پزشکی و اختلالات پنهان. دسته‌ی دیگر اما آن دلایلی است که احتمالا از دیدتان پنهان مانده و کمتر به آن توجه کرده‌اید. سرزمین سلامتی، دسته‌ی سوم را برایتان بازگو کرد و ۱۰تا از دلایل عجیب چاقی را برایتان شرح داد.

دفعه‌ی بعدی که قصد لاغری داشتید و مصمم شدید تا بهترین لباس‌هایتان به تنتان بنشیند، اگر همه‌ی راه‌ها را رفتید و به هر دری زدید و باز هم نتیجه‌ای نگرفتید، شاید بهتر باشد نگاهی به این مقاله بیندازید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *