حلقه لاغری؛ یک تیر و سه نشان

حلقه لاغری

چرا حلقه‌ی لاغری برای هر خانه‌ای ضروری است؟

لحظه‌ای چشمانتان را ببندید و هر آنچه را که می‌گویم تصور کنید. شما از اضافه وزن رنج می‌برید و چربی، حسابی دور شکم و پهلویتان را فراگرفته. دنبال راهی برای لاغری سریع و بی‌دردسر می‌گردید. از طرفی به علت همه‌گیری کرونا هم، دور باشگاه و بیرون رفتن را خط کشیده‌اید و مجبورید برای حفظ جان خود و عزیزانتان در خانه بمانید.

حال چاره چیست؟ بیرون رفتن خطرناک است، رژیم غذایی سخت و طاقت‌فرسا، مصرف قرص و داروی لاغری هم به دلیل مضرات بسیار، به نفعتان نخواهد بود. تنها راهی که باقی می‌ماند فقط یک چیز است: استفاده از حلقه‌ی لاغری!

استفاده از حلقه‌ی لاغری، به مثابه‌ی یک تیر و سه نشان است. هم از شر چربی‌های دور شکم و پهلو خلاص می‌شوید، هم اینکه همزمان با ورزش، موجبات تفریح و نشاط شما نیز فراهم خواهد شد و هم اینکه سلامت کل بدن خود را تضمین می‌کنید. ما در این مقاله از سرزمین سلامتی قصد داریم:

✔ شما را با حلقه لاغری و انواع آن آشنا کنیم،

تاریخچه‌ای مختصر از آن برایتان تعریف کنیم،

✔ از فواید و مضرات حلقه زدن آگاهتان کنیم،

✔ نکات انتخاب حلقه‌ی مناسب را به شما آموزش دهیم،

✔ و روش صحیح استفاده از حلقه‌ی لاغری را یادتان دهیم.

حلقه‌ی لاغری چیست؟

بدون شک همه‌ی ما از کودکی با این حلقه‌ها آشنایی داریم، آن را دیده‌ایم و یا حداقل اسمش به گوشمان خورده است. اما موضوع جالبی که شاید از آن بی‌خبر باشید این است که این حلقه‌ها، صرفا یک اسباب بازی کودکانه نیستند و کاربردی بسیار فراتر و شگفت‌تر از آن دارند.

حلقه‌ی لاغری که با نام هولاهوپ (Hula hoop) هم شناخته می‌شود، تاریخچه‌ای طولانی و پرقدمت دارد. گفته می‌شود که حتی تا ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح هم به عنوان اسباب سرگرمی کودکان به کار می‌رفته. اما شهرت و محبوبیت اصلی این حلقه‌های لاغری، از سال ۱۹۵۸ با تولید انبوه آن توسط شرکت Hula، آغاز شد.

در ابتدا جنس این حلقه‌ها از بامبوی چینی بوده ولی بعدها با پیشرفت صنعت، به پلاستیک تغییر پیدا کرد.
درست است که اصالت این حلقه‌ها، اسباب بازی بوده، ولی به مرور زمان و با کشف معجزات آن، به اسبابی برای ورزش، تمرین، سلامتی و صد البته، لاغری بدل شد.

استفاده از حلقه‌ی لاغری یا هولاهوپ، نه تنها موجب نشاط و سرگرمی خواهد شد و لحظاتی خوش برایتان به ارمغان خواهد آورد، بلکه یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای لاغری شکم و پهلو نیز می‌باشد. گذشته از آن استفاده از حلقه‌ی لاغری نه تنها بر شکم و کمر، بلکه بر کل بدن تاثیر می‌گذارد؛ زیرا با حلقه زدن، کل بدن به جنبش خواهد افتاد و مثابه‌ی یک ورزش هوازی کامل خواهد بود. گفته می‌شود:

که حدود ۳۰ دقیقه استفاده از حلقه‌ی لاغری، زنان حدود ۱۶۵ کالری و مردان حدود ۲۰۰ کالری خواهند سوزاند.

حلقه لاغری

انواع حلقه‌ی لاغری

حلقه‌ی لاغری انواع مختلفی دارد. بعضی‌ها مخصوص سرگرمی کودکان است، بعضی برای ورزش و تمرین، بعضی برای رقص، و نوع دیگری برای ژیمناستیک. می‌توانید با در نظر گرفتن همه‌ی خواسته‌های خود و نوع کاربری مورد نظرتان، بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

انواع حلقه های لاغری

حلقه‌ی لاغری بزرگسالان

این نوع حلقه‌ها همانطور که از نامشان پیداست، سایز و ابعاد بزرگتری دارند و معمولا وزنشان بیشتر است. به علاوه در قطرها و ضخامت‌های متفاوتی نیز عرضه می‌شوند. این نوع حلقه‌ها دارای دو نوع عمده هستند: سایز بزرگ برای تازه‌کارهاست که قطر آن بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ سانتی‌متر است و وزن بیشتری هم دارد. نوع دوم حلقه‌های حرفه‌ای است که سایز آن بین ۹۰ تا ۹۷ سانتی‌متر است و وزن کمتری دارد.

سایز مناسب برای حلقه ی لاغری

 حلقه‌ی لاغری مخصوص کودکان

این نوع حلقه‌های لاغری، وزن بسیار سبکی داشته و بیشتر مناسب بازی و سرگرمی کودکان است و چندان برای لاغری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. قطر این نوع حلقه‌ها، معمولا بین ۷۰ تا ۹۰ سانتی‌متر می‌باشد و عموما برای کودکان ۵ تا ۱۲ سال مناسب است.

 حلقه‎‌ های لاغری مسافرتی

این نوع حلقه‌ی لاغری به نام حلقه‌ی تاشو و یا جداشونده نیز معروف است. برای کسانی که دوست دارند در مسافرت نیز از مزایای حلقه‌ی لاغری بهره‌مند شوند، بسیار مناسب است. این حلقه‌ها بسته به نوعشان، دارای سایزها و وزن‌های متفاوت هستند و برای هر نوع سلیقه‌ای حرفی برای گفتن دارند.

 حلقه‌های حرفه‌ای رقص

این حلقه‌ها هم بیشتر از آنکه برای لاغری به کار روند، بیشتر برای تفریح و رقصنده‌های حرفه‌ای مناسب هستند. این حلقه‌ها هم وزن بسیار پایینی داشته و هم کوچک‌اند و ضخامت کمی دارند. معمولا کنترل آن بسیار سخت بوده و فقط رقصندگان حرفه‌ای از پس آن بر خواهند آمد. این حلقه‌ها هم انواع مختلفی داشته و در بعضی از آنها چراغ LED نیز به کار رفته است.

انتخاب حلقه‌ی لاغری مناسب

برای اینکه هر چه بیشتر از مزایای حلقه‌ی لاغری بهره‌مند شوید و در بین تمرین، هم راحت باشید و هم از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید، بهتر است تا یک حلقه‌ی متناسب با وزن و وضعیت خودتان انتخاب کنید.

حلقه لاغری

سه روش عمده برای این کار وجود دارد:

✔ روش اول (قطر مناسب)

ابتدا قدتان را از کف پا، تا با زیر شکم اندازه بگیرید. قطر یک حلقه‌ی لاغری مناسب، باید از زمین تا به میان سینه و شکم شما برسد. برای مثال، قطر حلقه‌های لاغری استاندارد برای بزرگسالان، معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر می‌باشد.

اگر قد کف پا تا زیر شکمتان از اندازه‌ی استاندارد کمتر بود، می‌توانید حلقه‌ی لاغری کوچکتری انتخاب کنید (حدود ۵ تا ۱۰ سانت کمتر از استاندارد). و به عکس، اگر قدتان از استاندارد بیشتر بود، می‌توانید به همان میزان، حلقه‌ای بزرگتر انتخاب کنید.

✔ روش دوم (وزن مناسب)

اگر به تازگی شروع به استفاده از حلقه‌ی لاغری کرده‌اید، بهتر است تا در ابتدا، از حلقه‌های لاغری سنگین‌تر استفاده کنید. کنترل حلقه‌های سنگین‌تر بسیار آسان‌تر بوده و آزادی عملی بیشتری به شما می‌بخشد و همینطور کمک می‌کند تا راحت‌تر آن را روی کمر خود نگه دارید.

اما درست در نقطه‌ی مقابل، اگر در این کار حرفه‌ای هستید و سالهاست که از حلقه‌ی لاغری استفاده می‌کنید، شاید بهتر باشد از حلقه‌های نازک‌تر، سبک‌تر و کوچکتر استفاده کنید. به علاوه، برای افرادی که جثه‌ی کوچکتری نیز دارند، مناسب‌تر خواهد بود. گذشته از تمام این‌ها، به جنس حلقه‌ هم دقت کنید، معمولا حلقه‌های دندانه‌دار، برای افراد مبتدی بهتر است.

 روش سوم (نوع کاربری)

بنا بر هدفی که در استفاده از حلقه‌ی لاغری دارید، باید به تمامی موارد بالا را در نظر بگیرید. شاید هدف شما صرفا سوزاندن چربی‌های دور کمر و شکم باشد. یا اینکه شاید قصد داشته باشید از این حلقه‌ها برای رقص حرفه‌ای استفاده کنید، یا اینکه اصلا بخواهید ایروبیک یا ورزش هوازی دیگری را همزمان با حلقه زدن انجام دهید.

بسته به هر نوع کاربری مد نظرتان، بهتر است از حلقه‌های متفاوت، با وزن، سایز و ضخامت متفاوت استفاده کنید. شاید هم اصلا دوست داشته باشید که نه یک حلقه، بلکه چندین و چند نوع حلقه‌ی لاغری را یکجا و با هم داشته باشید!

فواید استفاده از حلقه‌ی لاغری

حلقه‌ی لاغری دریایی از فایده است که شاید در کمتر اسباب و ابزاری بتوانید این چنین، همه را یکجا پیدا کنید. استفاده از این حلقه‌ها، نه تنها موجب لاغری و کاهش سایز در ناحیه‌ی شکم و پهلو می‌شود، بلکه فواید دیگری نیز دارد:

فواید استفاده از حلقه ی لاغری

✔ کالری سوزی

یکی از بهترین و مهم‌ترین فوایدی که استفاده از حلقه‌ی لاغری برای شما به ارمغان خواهد آورد، کالری سوزی، و یا به عبارت دیگر، همان چربی سوزی خواهد بود. استفاده از این حلقه‌ها، به سوخت و ساز بدن کمک کرده و آن را سرعت می‌بخشد. حلقه‌ی لاغری به طور مستقیم بر چربی شکم و پهلو تاثیر می‌گذارد، اما چون کالری سوزی را نیز سرعت می‌بخشد، به لاغری و چربی سوزی کل بدن نیز کمک خواهد کرد.

✔ کمک به سلامت قلب و عروق

استفاده از حلقه‌ی لاغری به مثابه‌ی ورزش‌های قلبی-عروقی یا ایروبیک نیز به حساب می‌آید. ایروبیک به سلامت قلب، عروق و ریه‌ها کمک می‌کند و جریان اکسیژن را در بدن، بهبود می‌بخشد. همین عامل، به کاهش خطر ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. همینطور سطح کلسترول و حتی استرس را کاهش، و عملکرد مغز را افزایش می‌دهد.

✔ تقویت عضلات شکمی

استفاده از حلقه‌ی لاغری، حفظ آن بر روی شکم و کمر، کنترل و چرخاندن آن، به عضلات شکمی بسیار قوی نیاز دارد. به همین دلیل، استفاده از این حلقه‌ها، نه تنها موجب چربی سوزی در این ناحیه می‌شود، بلکه به تقویت عضلات شکمی و انعطاف‌پذیری شما نیز کمک شایانی خواهد کرد.

✔ کمک به حفظ تعادل

همانطور که گفته شد، حفظ و نگه‌داشتن حلقه‌ی لاغری و ممانعت از سقوط آن، به توانایی حفظ تعادل بسیار زیادی نیاز دارد. بیایید اینطور در نظر بگیریم که استفاده‌ی مداوم از این حلقه‌ها، مدام شما را مجبور می‌کند تا تعادل خود را حفظ کنید و از افتادن حلقه جلوگیری کنید.

انجام طولانی مدت این کار، خود به مثابه‌ی تمرینی قلمداد می‌شود و به مرور زمان باعث اصلاح فرم بدن، اصلاح طرز ایستادن و راه رفتن و از همه مهم‌تر به حفظ تعادل بدن منجر خواهد شد.

✔ کاهش سطح کلسترول

پیشتر اندک اشاره‌ای به این موضوع کردیم که استفاده از حلقه‌ی لاغری و تمرین روزانه همراه با آن، خودش یک نوع ورزش هوازی تمام عیار محسوب می‌شود. تمرین با این حلقه‌ها، موجب تقویت دستگاه قلب و عروق شده و ریسک سکته‌ی قلبی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. همینطور

در تحقیقات به عمل آمده، ثابت شده که ورزش روزانه با حلقه‌ی لاغری، سطح کلسترول بد (LDL) را کاهش می‌دهد.

✔ افزایش روحیه و اشتیاق به ورزش

در تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ که بر روی عده‌ی زیادی از زنان ۱۸ الی ۴۵ سال انجام شد، به اثبات رسید کسانی که به مدت ۳۰ دقیقه از حلقه‌ی لاغری استفاده و با آن تمرین کرده بودند، بیشتر از سایر افراد مشتاق به تمرین دوباره با آن بودند. همانطور که بارها به آن اشاره شد، ورزش با حلقه‌ی لاغری بسیار مفرح بوده و برای حفظ روحیه، به خصوص در افراد مسن‌تر، بسیار مفید خواهد بود.

✔ کم هزینه و قابل حمل بودن

استفاده از حلقه‌ی لاغری از آنچه که فکر می‌کنید بسیار آسان‌تر است. نیازی به صرف هزینه‌ی بسیار ندارد و همه جا هم پیدا می‌شود. به راحتی می‌توانید هر کجا که دوست دارید آن را با خود ببرید، نیازی به شرکت در باشگاه‌های شلوغ هم ندارد.

در این دوران کرونایی که همه‌ی ما مجبور به قرنطینه‌ی خانگی هستیم، بهترین گزینه برای حفظ سلامت و تناسب اندام، استفاده از حلقه‌ی لاغری خواهد بود.

دمنوش لاغری مهدا اسلیم

روش صحیح استفاده از حلقه‌ی لاغری

استفاده از حلقه‌ی لاغری شاید در نگاه اول سخت و پیچیده به نظر برسد اما به هیچ وجه اینگونه نیست. درست است، ما هم قبول داریم که در ابتدا، کنترل حلقه و حفظ آن بر روی کمر، برای افراد مبتدی کمی مشکل آفرین خواهد بود. اما با اندکی صبر و حوصله و تمرین و ممارست، به راحتی می‌توانید بعد از مدت کوتاهی، استادانه از این حلقه‌ها استفاده کنید.

اکنون ما قصد داریم تا روش صحیح و استاندارد استفاده از حلقه‌ی لاغری را، قدم به قدم آموزش دهیم:

۱) لباس ورزشی مناسبی بپوشید. لباس گشاد و بسیار تنگ، مانع آزادی عمل شما خواهد شد.

۲) حلقه‌ی لاغری را بلند کرده و از لبه‌ی آن روی زمین بگذارید، به صورتی که لبه‌ی دیگرش به کمرتان برسد.

۳) درحالی که با دو دست حلقه را نگه داشته‌اید، به داخل آن قدم بگذارید.

۴) دو دست خود را به لبه‌های کناری حلقه حرکت داده و سپس آن را بلند کنید.

۵) حلقه‌ی لاغری را تا بالای شکم خود بلند کنید و آن را به پشت کمر خود بچسبانید.

۶) دستتان را روی حلقه به گونه‌ای تنظیم کنید که به راحتی بتوانید آن را حرکت دهید.

۷) حلقه را به هر جهتی که راحت‌ترید، بچرخانید.

۸) حال برای حفظ تعادل حلقه، می‌توانید کمرتان بچرخانید، به جلو یا عقب، و به چپ و راست، تکان دهید.

۹) همینطور به چرخاندن حلقه ادامه دهید تا به آن عادت کنید. ممکن است در ابتدا کمی احساس درد کنید.

۱۰) هر لحظه انتظار افتادن حلقه را داشته باشید. با تمرین می‌توانید حلقه را به مدت بیشتری دور کمرتان نگه دارید.

روش صحیح استفاده از حلقه‌ی لاغری

آموزش استفاده از حلقه لاغری

مضرات استفاده از حلقه‌ی لاغری

به طور کلی شاید بتوان ادعا کرد که استفاده از حلقه‌ی لاغری، برای افراد معمولی و بدون پیشینه‌ی پزشکی خاصی، هیچ ضرری نداشته باشد. اما بعضی اوقات، به دلیل داشتن سابقه‌ی چند بیماری خاص مثل آسیب‌دیدگی ستون فقرات، دیسک کمر و یا شکستگی، بهتر است که استفاده از این حلقه را فراموش کنید.

به علاوه استفاده افراطی از حلقه‌ی لاغری، عوارض زیر را به همراه خواهد داشت:

✔ سوزش و خارش پوست

به دلیل جنس پلاستیکی آن و برای کمک به حفظ تعادل بر روی کمر، معمولا از چسب‌های مخصوص یا دندانه‌های کوچکی استفاده می‌شود که در صورت استفاده‌ی طولانی مدت، ممکن باعث بروز خراش، سوزش و یا خارش در پوست شود.

✔ کبودی

کبودی یکی از شایع‌ترین مضرات استفاده از حلقه‌ی لاغری می‌باشد. معمولا این نوع کبودی‌ها به علت استفاده‌ی افراطی و یا بیشتر در افراد مبتدی رخ خواهد داد. برای جلوگیری از این عارضه، مدت زمان هر ست استفاده از حلقه را کاهش داده و بین آن‌ها مدت بیشتری به خود استراحت دهید.

✔ کمر درد

معمولا در صورت استفاده‌ی طولانی مدت از حلقه‌های لاغری، به خصوص از حلقه‌ها سنگین‌تر، بروز کمر درد امری شایع خواهد بود. این درد بیشتر در نواحی تحتانی حس خواهد شد و حتی ممکن حرکت کرده و باعث درد باسن و یا پشت شود.

✔ درد عضلانی

کسانی که برای مدت زمان زیادی، مثل چند روز یا چند هفته، بدون وقفه از حلقه‌ی لاغری استفاده می‌کنند و در این مدت به خود استراحتی نمی‌دهند، معمولا بعد از مدتی دچار درد عضلانی در آن نواحی خواهند شد. برای جلوگیری از این عارضه، بین هر چند روز استفاده، یک روز را به خود استراحت دهید. یا اینکه در جهت‌های مختلفی از حلقه‌ی لاغری استفاده کنید.

✔ افتادگی رحم

استفاده‌ی افراطی از حلقه‌ی لاغری در بانوان، باعث بروز افتادگی رحم خواهد شد. برای ممانعت از بروز این عارضه لازم است تا بانوان مدت زمان استفاده از حلقه را کاهش داده، و بین هر بار استفاده، مدت زمان بیشتری را بخود استراحت دهند. مثلا به جای ۳۰ دقیقه استفاده‌ی مداوم، در سه ست ۱۰ دقیقه‌ای به تمرین بپردازند.

سخن آخر در باب حلقه‌های لاغری

شاید قبل از خواندن این مقاله فکر می‌کردید که حلقه‌ی لاغری صرفا اسبابی است برای سرگرمی کودکان و جز آن هیچ فایده‌ی دیگری ندارد. اما حال متوجه شدید که حلقه‌ی لاغری نه تنها معجره‌ای برای لاغری شکم و پهلو است، بلکه برای کل بدن نیز سلامتی به ارمغان خواهد آورد و استفاده از آن ورزشی است بسیار مفرح.

ما در این مقاله از سرزمین سلامتی، شما را از سیر تا پیاز حلقه‌های لاغری آشنا کردیم. تاریخچه‌ای مختصر از آن، به شما ارائه دادیم، شما را با انواع مختلف آن آشنا کردیم، فواید آن را برایتان شرح دادیم، شیوه‌ی صحیح استفاده از حلقه‌ی لاغری را به شما آموزش دادیم و در آخر از مضرات استفاده‌ی افراطی با شما سخن گفتیم.

شاید کمتر مقاله‌ای را بتوانید پیدا کنید که تا به این جامع درباره‌ی موضوعی شما را آگاه کند.
اما به عنوان نکته‌ی آخر؛ همیشه این موضوع را آویزه‌ی گوشتان کنید که با یکی دو روز تمرین و استفاده از حلقه‌ی لاغری، به معجزات آن دست نخواهید یافت. صد البته اگر به دنبال تاثیر بیشتر از این حلقه‌ها هستید، باید آن را با رژیم غذایی و یک برنامه‌ی ورزشی منظم نیز همراه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *