بهترین دمنوش های لاغری

بهترین دمنوش های لاغری

از اینکه مدام در وبسایت‌های مختلف به دنبال روش‌های لاغری بگردید خسته نشده‌اید؟ به جز اینکه وقت با ارزشتان را هدر داده باشید، اصلا تا به حال نتیجه‌ای هم گرفته‌اید؟

لاغری بی‌دردسر آرزوی هر کسی است. چه کسی بدش می‌آید تا بدون اینکه به خودش فشار بیاورد و سختی بکشد، لاغر هم بشود؟ روشی که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، مصرف دمنوش لاغری است! مصرف دمنوش لاغری از آسان‌ترین و خوشمزه‌ترین روش‌هایی است که می‌توان به کار برد.

مصرف دمنوش لاغری نه آنقدرها هزینه می‌خواهد، نه وقت چندانی تلف می‌کند و نه به سلامتتان آسیب می‌زند. این مقاله ما هفت تا از برترین دمنوش‌های لاغری را به شما معرفی می‌کنیم که کسی از آنها خبر ندارد!

همچنین در این مقاله:
✔ ابتدا بررسی می‌کنیم که دمنوش چیست،

✔ نکات لازم برای دمنوش را می‌آموزیم،

✔ روش اصولی تهیه‌ی دمنوش را یاد می‌گیریم،

✔ و با هفت تا از موثرترین دمنوش‌های لاغری آشنا می‌شویم.

دمنوش چیست؟

ابتدا بیایید نگاهی به اینکه اصلا دمنوش چیست بیندازیم؛ دمنوش، نوعی نوشیدنی است که در آن قسمتی از گل، برگ، ساقه، دانه، پوست و یا ریشه‌ی گیاه با آبی که به دمای جوش رسیده، مخلوط می‌شود و برای مدتی، بر روی حرارت غیر مستقیم و یا بدون آن، دم می‌کشد.

هر گیاه (گیاهان دارویی) خاصیتی دارد که دسترسی بدن به آن مواد مغذی، با روش هضم عادی ممکن نیست. به همین دلیل باید آن گیاه را به صورت دمنوش و یا جوشانده مصرف کرد تا بیشترین سود را از آن برد. البته باید توجه داشت که دمنوش و جوشانده با یکدیگر تفاوتی اندک دارند؛ معمولا جوشانده، همانطور که از نامش پیداست، جوشانده می‌شود و خاصیت آن از بعضی دمنوش‌ها بیشتر است، وگرنه جز این تفاوت عمده‌ی دیگری با یکدیگر ندارند.

و نکته‌ی دیگر اینکه،

هر گیاهی را هم نمی‌توان به صورت جوشانده مصرف کرد، زیرا ممکن است خواصش را از دست بدهد.

نکاتی که باید قبل از مصرف رعایت شوند:

✔ ابتدا به یاد داشته باشید که استفاده‌ی افراطی از هر چیزی، نه تنها برایتان سودمند نخواهد بود، بلکه موجب امراض بیشتری نیز می‌گردد؛ پس از مصرف بی‌رویه‌ی دمنوش‌ها خودداری کنید.

✔ هر گیاهی خاصیت منحصر به فرد خودش را دارد. ممکن است بعضی اوقات مخلوط چند داروی گیاهی منفعت بیشتری داشته باشد و خاصیت دمنوش را بهبود ببخشد، ولی در مقابل، این امکان هم وجود دارد که داروها با هم ناسازگاری داشته باشند و موجب مسمومیت یا اثر سوء شوند، پس از مخلوط کردن خودسرانه‌ی گیاهان خودداری کنید.

✔ بدون مشورت با پزشکتان از مصرف دمنوش خودداری کنید؛ ممکن است از قبل بیماری یا پیش‌زمینه‌ای داشته باشید که با مصرف دمنوش، شدت یافته و به ضرر شما تمام شود. در ضمن؛ اگر از دارویی خاص استفاده می‌کنید، باردار هستید و یا در دوران شیردهی به سر می‌برید، حتما برای جلوگیری از بروز تداخل، با پزشک خود مشورت کنید.

✔ از مصرف گیاهانی که قدیمی شده‌ و مدت زیادی است که خشک شده‌اند خودداری کنید، زیرا عملا خاصیتشان را از دست داده‌ و فایده‌ای برای شما ندارند.

✔ اگر از فایده‌ی یک گیاه دارویی کاملا مطمئن نیستید و یا آن را به خوبی نمی‌شناسید، از مصرف آن خودداری کنید، زیرا تشخیص یک گیاه دارویی از سایر گیاهان، به خصوص گیاهان سمی، یک کار تخصصی است که در اشتباه در آن عوارض جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

روش تهیه‌ی دمنوش

تهیه‌ی دمنوش آسان‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید، حتی همین الان هم می‌توانید برای تهیه‌ی آن دست با کار شوید، چون تجربه ثابت کرده است که در خانه‌ی هر ایرانی حداقل یک گیاه دارویی، وجود دارد.

• ابتدا ظروف و ابراز مورد نیازتان را آماده کنید که شامل: قوری، قاشق چای‌خوری، صافی، و فنجان و یا نعلبکی می‌شود.

• سپس مقدار مناسبی از گیاه دارویی مورد نظرتان را آماده کنید و داخل قوری مورد نظرتان بریزید، گیاه دارویی شما هم می‌تواند به صورت خشک شده و هم به صورت تر و تازه باشد.

• حال آب را جوش بیاورید و سپس یک فنجان از آن را بر روی گیاهتان بریزید.

• بنا به سلیقه‌ی خودتان و یا برای منفعت بیشتر از دمنوش، می‌توانید آن را بر روی حرارت غیرمستقیم (بخار آبِ در حال جوشیدن) و یا شعله‌ی وارمر بگذارید که هم گرم بماند و هم بیشتر دم بکشد.

• اکنون اجازه دهید دمنوش حدود هفت تا ده دقیقه داخل ظرف سربسته باقی بماند.

دمنوش شما آماده است!

دمنوش‌های لاغری

حال برویم سر اصل مطلب! دمنوش‌های لاغری از محبوب‌ترین دمنوش‌ها هستند. استفاده از دمنوش برای لاغری، یکی از ارزان‌ترین و بی‌خطرترین راه‌هایی است که می‌توان از آن استفاده کرد. تاثیر بعضی از دمنوش‌های لاغری به این صورت است که غیر مستقیم، با کاهش اشتهای شما، موجب لاغری می‌شوند.

دمنوش لاغری

و از طرف دیگر، بعضی دمنوش‌ها با تاثیر مستقیم بر سوخت و ساز بدن شما، لاغری را برایتان به ارمغان می‌آوردند. نکته‎ای که باید همواره به یاد داشته باشید این است که تاثیر دمنوش‌های لاغری، در طولانی مدت خودش را نشان خواهد داد، پس، از مصرف دمنوش لاغری ناامید نشوید و البته عاقلانه از آن مصرف کنید.

اکنون به معرفی بعضی از بهترین دمنوش‌ها لاغری می‌پردازیم:

 دمنوش زنجبیل

طبع زنجبیل گرم است و باعث می‌شود تا سوخت و ساز بدنتان بیشتر شود. از طرفی، زنجبیل تازه اشتها را هم کاهش می‌دهد، به همین دلیل می‌توانید زنجبیل تازه را تهیه کرده و از آن در غذاها و یا سالاد استفاده کنید و یا حتی می‌توانید پودر آن را به چای اضافه کنید.

 دمنوش زنجبیل، زیره، چای سبز و نعناع

هر کدام از موارد بالا برای چربی‌سوزی و لاغری مناسب‌اند و بسیار هم مفید هستند. حال اگر همه را با هم ترکیب کرده و دمنوش آن را مصرف کنیم، خاصیتش چندین برابر خواهد شد. به این دمنوش بعضا «چای عربی» هم گفته می‌شود و به یاد داشته باشد که این دمنوش را باید به صورت روزانه استفاده کنید.

 دمنوش سیر و عسل و لیمو

دمنوش سیر و عسل و لیمو

به گفته‌ی پزشکان و متخصصان، این دمنوش یک معجزه است. برای تهیه‌ی این دمنوش مقدار مناسبی از سیر را له کرده و بر روی آن آب جوش بریزید و سپس یک قاشق عسل و مقداری آب لیمو به آن اضافه کنید. این دمنوش را هر روز صبح، به صورت ناشتا و هر شب قبل از خواب استفاده کنید.

 دمنوش چای سبز

چای سبز، همان چای معمولی است که عمل نیامده. تحقیقات نشان داده کسانی که به صورت مرتب از چای سبز استفاده می‌کنند، ماهانه حدود ۱٫۵ تا ۳ کیلوگرم وزن کم می‎‌کنند. برای اخذ بهترین نتیجه از چای سبز، باید روزانه حدود هفت فنجان از آن استفاده کرد.

اما به یاد داشته باشید که استفاده از عصاره‌ی چای سبز ممکن مشکلات کبدی برایتان ایجاد کند.

 دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

بابونه را خاصیت فراوان است. بابونه سرشار از آنتی‌اکسیدان است، برای بی‌خوابی و اضطراب بسیار مفید است، قندخون را کاهش می‌دهد و به دفع بافت‌های چربی هم کمک می‌کند. غیر از تمامی این‌ها، دمنوش بابونه بر کاهش اشتها هم بسیار تاثیر دارد.

 دمنوش مریم‌گلی و لیمو و عسل

مریم‌گلی در باطن، طبیعتی گرم و خشک دارد و تاثیر اصلی آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. از این دمنوش برای رفع سوء هاضمه و بهبود نفخ و درد ناحیه‌ی شکم هم استفاده می‌شود. به علاوه، دمنوش مریم‌گلی سطح LDL را هم کاهش می‌دهد. فواید این دمنوش فراوان است، اما فراموش نکنید که تاثیر آن برای لاغری چندان زیاد نیست.

 دمنوش رازیانه

رازیانه یکی از بهترین دمنوش‌های لاغری است. دمنوش رازیانه باعث افزایش سوخت و ساز بدن شما می‌شود و در نتیجه انرژی دریافتی از هر وعده‌ی غذایی را زودتر هضم کرده و می‌سوزاند. از طرف دیگر این دمنوش، اشتهای شما را کمتر می‌کند و باعث می‌شود تا دیرتر احساس گرسنگی کنید.برای کسب نتیجه‌ی بهتر از این دمنوش، استفاده از آن را با یک برنامه‌ی منظم ورزشی همراه کنید.

 

لُب کلام

همین! به همین سادگی، بدون اتلاف وقت و صرف هزینه. اکنون شما چند دمنوش لاغری بی‌نظیر را می‌شناسید که بسیاری از آن بی‌خبرند. دست بجنبانید و یک برنامه منظم برای استفاده از این دمنوش‌ها طرح ریزی کنید.

استفاده از دمنوش‌های لاغری می‌تواند یکی از موثرترین راه‌ها برای لاغری و کسب سلامتی باشد.

گذشته از لذت نوشیدن، استفاده از دمنوش فواید بسیاری را هم برایتان به ارمغان خواهد آورد.
هر چند که دمنوش‌های لاغری شیوه‌ای ارزان و کم خطر و بدون عوارض جانبی هستند، از طرفی، اگر با ورزش و یک رژیم غذایی مناسب هم همراه شوند، تاثیر آن دو چندان خواهد شد.

پس این سه اصل را برای لاغری فراموش نکنید: دمنوش، ورزش و رژیم غذایی.

‫5 نظر ارسال شده در “بهترین دمنوش های لاغری

 1. م. صابری :

  من خودم از دمنوش رازیانه استفاده می کردم. اما عادت ماهیانم جا به جا شد. نباید زیاد استفاده بشه. چه راه های دیگه ای برای لاغری هست؟

  • تیم تحریریه سرزمین سلامتی :

   م. صابری عزیز
   ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. بله. درست می گید. رازیانه اگر زیاد مصرف بشه، بخاطر طبع گرمش ممکنه در عادت ماهیانه مشکل ایجاد کنه.
   راه های زیادی برای لاغری هست. شاید مقاله کوچک کردن شکم در کمترین زمان براتون مفید باشه.

 2. زیبا :

  ممنون از مقاله خوب شما. من دمنوش ها رو خیلی دوست دارم. یه مدت از نیوشا استفاده می کردم. ولی دستی درست کنی خیلی بهتره. دمنوش به هم خیلی عالیه.

  • تیم تحریریه سرزمین سلامتی :

   زیبای عزیز
   ممنون از اینکه نظر و تجربه خودتون رو با ما در میون گذاشتید. اتفاقا یه مقاله برای خواص به داریم. اگر خواستید حتما چکش کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *